Banka Eleman Alımları

 

Ülkemizde finansal işlemlerin bankalar aracılığı ile yapıldığı bilinmektedir. Bu işlemler bankacılık faaliyeti alanında yapılan para havalesi, maaş ödemesi, kredi kullanımı, kredi kartı işlemleri gibi işlemler aracılığı ile yapılmaktadır. Bankaların daha kaliteli bir şekilde hizmet verebilmeleri için banka eleman alımları da oldukça deneyimli olmalıdır. Alınan elemanların eğitimi ve işe alışma sürecinde müşterilerin en iyi şekilde karşılanması ve işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bankalar Kaça Ayrılır?

Ülkemizde bankacılık alanında iş ve işlem yapan kurumlar ikiye ayrılmaktadır. Bu bankalar Kamu ve Özel bankalar olarak bilinmektedir. Ülkemizde kamu bankaları Ziraat, Vakıf ve Halk bankası olarak bilinmektedir. Bunun yanında diğer özel bankalar ise Finans Bank, Garanti Bankası, İş Bankası ve diğer özel bankalardan oluşmaktadır.

Bankaların Özellikleri

Genelde bankalar şubeler aracılığı ile çalışmaktadır. Bunun yanında ATM cihazları, müşteri temsilcilikleri ve internet bankacılığı vasıtasıyla iş ve işlemlerin yapıldığı bilinmektedir. Elbette bu işlemlerin yapılması sırasında müşterileri yönlendiren, bilgilendiren ve sorunlarını çözüme ulaştıran banka personelleri bulunmaktadır.

Banka Personel Alımları

Bankalar personel alımını yılın belirli aylarında ilan yolu ile açıklanmak suretiyle planlanmaktadır. Bu plan dahilinde her banka kendine özgü eleman temini için ilan yayınlanmaktadır. İlanların içeriğinde eğitim bilgisi, yaş şartları, genel sınav puan limiti gibi hususlar yer almaktadır. Genellikle bankalar İktisadi ve İdari Bilimler mezunu, Muhasebe Mezunu, Bankacılık ve Finans Yönetimi mezunu kişilerin ilana başvurmasını talep etmektedir. Banka personelleri yaptıkları iş gereği bu eğitim seviyesine sahip olmaları elzem bir durumdur. Çünkü müşterilerin sorunlarının dinlenmesi ve değerlendirilmesi için o vasfa uygun bir eğitime sahip olunması şarttır.

Her banka yılın belirli ayında kendi internet sitesi veya genel müdürlüğe ait personel bürosu sitelerinden iş ilanı yayınlamaktadır. Bu ilanlara şartları taşıyan her insan başvuruda bulunabilir. Bankalar sağlamış oldukları hizmet gereği çeşitli eğitim seviyesine ait personelleri istihdam etmekte ve bu açıdan banka politikası oluşturmaktadır. Bankalar hizmet kalitesi gereği müşterilerine üst sınıf hizmet vermek zorundadırlar. Sizlerde kariyerinizi bankacı olarak devam etmek istiyorsanız bankaların güncel iş ilanlarını takip edin.

Leave a Reply