Denizbank Bireysel Emeklilik Sistemi

 

Bireysel emeklilik sistemi bireylerin emeklilik döneminde, çalışma hayatlarındaki standartlarını sürdürebilmesi, rahat yaşayabilmesi için çalıştıkları sure boyunca tasarrufta bulunmalarını sağlayan sistemdir. Yasalarla düzenlenmiş olup işverenlere vergi avantajları, katılımcılara ise devlet katkısı sağlamaktadır.

Kimler Yararlanabilir?

18 yaşını doldurmuş olan her birey sisteme katılma hakkına sahiptir. Ayrıca yaşınız tutmasa bile veliniz aracılığı ile sizlerde Denizbank bireysel emeklilik hesabı açabilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Denizbank şubelerinden, internet bankacılığından ya da telefon bankacılığı aracılığıyla başvuru yapılmaktadır.

Sisteme Genel Bakış;

  • Bireylerin elde ettiği kazançları üzerinden tasarrufta bulunmalarını sağlar.
  • Katılımcıların kazançlarından elde edilen birikimlerinin, profesyonel olarak yönetilmesi ve değerlendirilmesini sağlar.
  • Bireysel emeklilikte hedef, katılımcıların yaptıkları tasarruf sayesinde emekliliklerinde düzenli gelir ve ekonomik refah sağlamaktır.
  • Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı niteliğindedir.
  • Yatırmış olduğunuz para devlet güvencesi altındadır.
  • Şeffaf bir sistemdir.

Yatırım araçlarına siz karar verirsiniz. Sunulan seçeneklerden bazıları şunlardır,

  1. Tahvil-Bono
  2. 2. Fon: Esnek Fon, Likit Fon, Standart Fon.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik teşviki için devletin işveren tarafından yapılan ödemeler hariç tüm katılımcılarına %25 oranında yapacağı destek ödemesidir. Örneğin her 100 TL yatırım devlet katkısı ile birlikte 125 TL olarak hesabınıza yatırılır.

Devlet katkı payından, bireysel veya gruba bağlı bireysel sözleşmesi olan herkes yararlanabilir. 01.01.2013 tarihinden itibaren yapılan yatırımlar katkı payı içi devlet katkısını hak edebilir.

 

Cayma Çıkış Hakkı Var Mıdır?

Bireysel emeklilik sözleşmesini imzaladıktan sonraki ilk 60 gün içerisinde cayma ve sistemden çıkma hakkınız vardır.

Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilik sisteminde en az 10 yıl sure ile kalıp 56 yaşını dolduran katılımcılar emekliliğe hak kazanır. Emekli olduktan sonra dilerse birikiminin tamamını alabilir dilerse de emekli maaşı olarak tarafına her ay aylık ödenir.

Emekli Olmadan Ayrılma Durumunda Gerçekleşen Kesintiler Nelerdir?

Katılımcı 10 yılını doldurmadan sistemden ayrılmak ister sözleşmesini fesih ederse birikiminden %15,10 yılını doldurur fakat 56 yaşını beklemeden emekli olmak isterse %10 stopaj vergisi kesintisi yapılmaktadır. Tüm şartları yerine getirip emekli olduğunuz takdirde kesilecek stopaj vergisi tutarı %5 tır.

Leave a Reply