Emeklilere Promosyon

Memurlar gibi promosyon talebinde bulunan emekliler için mevcut iktidar partisi bazı çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların sonuçlanması için Başbakan’ın talimatı beklenmektedir. Türkiye Cumhuriyet Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamalar ile yılsonuna kadar bu konuda net bir karar alınacağı beyan edilmiştir. Başbakan’ın yapılan açıklama sonrasında kısa bir sürede Türkiye Bankalar Birliği ile görüşecektir. Bu görüşme sırasında başbakan emeklilere promosyon bedellerinin arttırılmasını talep edileceği açıklanmıştır.

Promosyon Bedeli

Çalışma Bakanı olan Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre maaşı aylık 1000 Türk Lirasının altında olanlar 3 yıllık 330 Türk Lirası, maaşı 100-2000 Türk Lirası arasında olanlara 3 yıllık 400 Türk lirası ve 2000 Türk lirasından fazla alan emeklilere ise 3 aylık 450 Türk lirası verileceğini açıklamıştır. Yapılan değerlendirmeye göre emeklilerin maaşlarını 3 yıl boyunca bir bankadan alması şartı ile bu emeklilere promosyon bedellerini elde edecekleri düşünülmektedir.

Promosyon Verilmesi İçin Son 1 Ay

Yapılan açıklamalar ile 11 milyondan fazla emeklinin dört gözle beklediği emekliye promosyon imkanı bir ay içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Bu sonuçların açıklanması ile maaşını aldığı banka tarafından belirlenen promosyon bedellerini emekliler almaya başlayacaktır.

Promosyon Ödemeleri Hangi Ayda Olacak

Yapılan açıklamalara göre emeklilere verilecek olan promosyon anlaşmanın ardından yıl başında yani Ocak ayında hesaplara yatacak. Bu promosyon ücreti her 3 yılda bir yatmaya devam edecek. Yaklaşık olarak 12 milyon emeklinin talebi üzerine adımlar atılmış ve Çalışma bakanı ile birlikte Türkiye Bankalar birliği ile görüşme yaptığı bilinmektedir. Bu görüşmeler neticesinde maaşların ödendiği bankaların maaşlarını ödediği emeklilere 3 yıllık bir promosyon verilmesi konusunda büyük mutabakata varılmıştır.

Promosyon Nedir?

Genelde özel bankalar ve diğer kamu bankalarının memurlara tanımış olduğu promosyon her yılın eylül- ekim ayları gibi yatırdığı paradır. Maaşların alındığı bankalar tarafından maaşların alınmaya devam edilmesi için vermiş olduğu bu para promosyon olarak adlandırılmaktadır.

Yeni yılın yaklaşması ve promosyon zam çalışmalarının başladığı bu günlerde yeniden gündeme gelen konu üzerinde çalışmalar devam ediyor. Eğer onaylanırsa artık her banka size maaşınızı oradan almanız nedeni ile promosyon vermek zorunda olacak.

Leave a Reply