Halkbank Konut Kredisi Hesaplama

Yatırım yapmak veya ikamet etmek için konut almaya ihtiyaç duyulmaktadır. Konut almak için meblağ yüksek oldukça ihtiyaç duyulan para çeşitli bankalar tarafından kredi ile karşılanabilmektedir. Konut kredisi adı altında talep edilen kredi tercih edilen vadeye göre temin edilebilir.  Konut kredisi vererek kişilere destek veren bir banka da Halkbank’tır.

Halkbank konut kredisi nedir? Nasıl kullanılır?

Halkbank konut kredisi ihtiyaca bağlı bütçede kredi alınarak aylık vadeler veya da belirlenecek toplu ödemelerde konut sahibi olunabilir. İpotek karşılığında konut kredisi kullanılabilir.

Halkbank konut kredisine nasıl başvurulur? Gerekli belgeler nelerdir?

Halkbank şubesine gidilerek istenilen konut kredisine başvurulabilir. Kredi için gerekli belgeler;

  • Kimlik belgesi (TC no yazılı ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport)
  • Gelir belgesi (Çalışan için bordro, emekliler için emekli maaş hesap cüzdanı, serbest meslek sahipleri için güncel vergi levhası, çiftçiler için çiftçi belgesi)
  • Ek Gelir belgeleri (Faiz gelirleri için hesap cüzdanı, Kira geliri için tapu ya da kira kontratı fotokopisi)
  • Alınacak konuta ait kat mülkiyetli tapu (kat mülkiyeti yok ise kat irtifaklı tapu ile birlikte yapı kullanım izin belgesi, yapı kullanım izin belgesi he henüz yok ise son 5 yıla ait yapı ruhsatı ve İmar durum ruhsatı)

Maaşını Halkbankası’ndan alan müşterilerin gelir belgesi ibraz etmeleri gerekmemektedir.

Halkbank konut kredisi nasıl hesaplanır?

İstenilen kredi 100.000 TL olarak hesaplanırsa;

Halkbank konut kredisi 120 ay vadede faiz oranı % 1.04’ tür. Tahsis ücreti 500 TL, diğer masraflar 805,76 TL olarak yıllık toplam maliyet oranı % 13,5900’ dur.

180 ay vadede faiz oranı % 1.09’ dur. Tahsis ücreti 500 TL, diğer masraflar 805,76 TL olarak yıllık toplam maliyet oranı %14,1802’dir.

Diğer masraflar: Ekspertiz ücreti 650 TL ve ipotek ücreti 155,76’dir.

Toplam maliyet oranı faiz, tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti ve vergileri kapsamaktadır. Kredi miktarıyla hesaplanmaktadır.

Sizlerde konut kredisi almadan önce mutlaka güncel faiz oranlarını ve taksit geri ödeme planını inceleyiniz. Daha sonra size en uygun olan bankayı tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply