İş Bankası Devlet Bankası Mı?

Yaşadığımız dünyada ekonomik olaylar finansal işlemler ile bir bütün olarak ele alınmaktadır. Bütün dünyada gelişen finansal işlemler ve ekonomik olaylar tüm global ekonomiyi etkilemektedir. Ülkelerde bulunan bankalar bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar olarak bilinmektedir. Ülkemizde de faaliyetlerini sürdüren çeşitli bankalar vardır. Bu bankalar özel ve kamu bankacılık olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu bankalardan kamuya ait olanları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank olarak bilinmektedir. Özel bankaların en önemli isimleri ise Anadolubank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB veya HSBC gibi özel bankalara olarak öne çıkmaktadır.

İş Bankasının Faaliyet Alanları ve Kuruluşu

Ülkemizde faaliyetlerine 1924 kurularak başlamıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kurucu başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmeleri ve yönergeleri ile kurula iş bankası ülkemizde faaliyet gösteren en büyük özel banka olarak bilinmektedir. İş Bankası kuruluşu itibariyle ilk ulusal banka olarak cumhuriyet döneminde kurulan ilk banka olma unvanını elde etmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde dünyanın en büyük 118. banka kuruluşu olarak bilinmektedir.

İş Bankası Şube Sayısı ve Diğer Kuruluşları

İş bankası kuruluşundan bu yana sürekli olarak öz sermayesini arttırmış ve günümüze kadar ulaşan cumhuriyetin ilk bankası olma özelliğine haiz bir bankadır. Ülkemizde ve dünyada toplam 1350 adet şubesi bulunmaktadır. Bunlardan 25 tanesi ülke dışında faaliyet göstermektedir. Bunun yanında bankanın 6000 civarında ATM makinesi günün her saatinde hizmet vermeye devam etmektedir. İş bankası bu kadar geniş şube ağı, ATM makineleri ile birlikte değerlendirildiğinde 24 binden fazla personeli ile hizmet sunmaya çalışan devasa bir finansal yapı olduğu göze çarpmaktadır. İş Bankası Almanya ve Rusya’da kurduğu iştiraki kuruluşlar ile ülke dışında da faaliyetlerine kurmuş olduğu firmalar ile devam etmektedir.

İş Bankası Hizmetleri

Özel bankacılığın en büyük adresi olarak iş ve işlemlerine devam eden İş Bankası’nın mevcut hisselerinin % 36 ı halka arz edilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisinin % 28 civarında hissesi bulunmaktadır. Bunun yanında diğer % 40’lık hisse ise İş Bankası Munzam vakfına aittir. Ulu Önder Atatürk’ün vasiyeti üzerine Atatürk’ün mevcut hisseleri Cumhuriyet Halk Partisine bırakılmıştır.

Leave a Reply