Konut Kredisi Hesaplama

 

Ev almak birçok kişinin hayali olurken yükselen fiyatlar kişilerin rahatlıkla ev almasına engel oluyor. Bu sebeple de ev alacak parayı direkt olarak denkleştiremeyen kişiler bankalardan kredi çekerek evlerini almayı planlıyor. İlk olarak kişilerin bu aşamada kredileri aldıktan sonra geri ödeme aşamasında ne kadar ödeyeceklerini konut kredisi hesaplama yöntemi ile hesaplaması gerekiyor. Eski dönemlerde bu işlem için bankaya giderek görevlilerle görüşmesi gereken kişiler günümüzde çok daha basit bir şekilde bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bu işlemlerde kişiler ilk etapta ne kadarlık bir krediye ihtiyaç duyduklarını sisteme giriyorlar. Sonrasında da ödemeyi düşündükleri taksit sayısına göre kredi bilgilerini görüntülüyorlar. Bu ekran üzerinden kendilerinin ne kadarlık bir geri ödeme yapacağını ve aylık taksitlerinde ödeyecekleri ücretleri görüntülüyorlar.

Konut Kredisi Alınırken Bankalar Nelere Dikkat Ediyorlar?

Konut kredisi başvurusu esnasında genel olarak bankalara başvurular yapıldığında kişilerin kredi notlarına göre cevaplar veriliyor. Eğer kişilerin kredi notları yüksekse istedikleri seviyede bir kredi alma şansları da oluyor. Bu doğrultuda daha öncesinde kredi almış ve doğru bir şekilde bu kredileri ödemiş olan kişilerin notları da yüksek oluyor. Bu sebeple de bu kişiler rahat bir biçimde kredilerini alabiliyorlar. Aksi takdirde kredi almaları oldukça zor oluyor.

Ödeme İşlemlerinde Yaşanan Gecikmelerde Nasıl Sonuçlar Ortaya Çıkıyor?

Bankalara giderek kredi başvurusunda bulunan kişiler düzenli olarak da bu konut kredileri ödeyeceğini taahhüt etmiş oluyorlar. Bu doğrultuda ödemelerini yapamadıkları takdirde kişilerin belirli faizler oranında fazla ödemeler yapması gerekiyor. Bu faizler genel olarak yalnızca ödemesi geciken aylıklar için yapılıyor. Tüm bedel üzerinden bir faiz uygulanmıyor. Kişiler geciktirdikleri aylara ait faizleriyle birlikte ödemelerini gerçekleştirdiklerinde faizlerin işlemesi duruyor. Sonrasında kişiler normal şartlarda ödemelerine devam ediyorlar. Herhangi bir sorunda yine banka ile de görüşülebiliyor.

Konu kredisi alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında ilk kriter faiz oranı daha sonrası da ise konut kredisi hesaplama yapmanız ve aylık ödemelerinizi diğer bankaların verdiği aylık ödeme seçenekleri ile karşılaştırmanız gerekmektedir. Bu şekilde en iyi konut kredisini hangi banka veriyor anlamış olacaksınız.

 

Leave a Reply