Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

 

Konut kredisi aldığınız zamanlarda sizin için en uygun olan krediyi seçmiş ve daha sonra değişen şartlarınız ve çektiğiniz bankadan daha uygun faiz oranları ile kredi kampanyaları üretilmiş olabilir. Bu noktada banka değişikliğine gidebilir ve hem istediğiniz oranlarda kredinizi kullanabilir hem de bir yıl kadar daha vade kazanma imkânına kavuşabilirsiniz. Bunun ismi bankacılık dilinde konut kredisi yapılandırma refinansman olarak bilinmektedir. Sizin seçtiğiniz bankaya borcunuzun aktarılması işlemi olarak da bilinen refinansman müşterileri koruyucu özellik taşımaktadır.

Yapılan yeni düzenlemeler sayesinde sadece konu olan borç yapılandırması bankalar arası geçişi içermemektedir. Aynı zamanda aynı banka içerisine erken ödenen ya da iki veya daha fazla taksit ödenmesi halinde oluşabilecek erken ödeme tazminatını almaya da hak kazanmış oluyorsunuz. Özellikle otuz altı ay vadeyi geçmeyen kredilerde bu çıkan düzenleme ile faydalanabilirsiniz. Tüketicileri korumak için yapılan düzenlemelerde ortaya çıkan gelişmelerden yararlanma talebinde bulunan hiçbir müşteri geri çevrilmeyerek hakkı olanı alması sağlanacaktır. Özellikle son günlerde kredi faiz oranlarında yaşanılan gelişmeler ile birlikte konut kredisi faiz oranları geçen aylara göre bir hayli düştü. Bu durumda konut kredisi kullanan müşteriler konut kredisi yapılandırma işlemi için bankaların yolunu tutmuş durumda. Aynı durum sadece konut kredilerinde değil bireysel kredilerde de görülmektedir.

Refinansman Yapabilmek İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

Refinansman işlemini gerçekleştirmek için öncelikle yapmanız gereken daha önce kredi kullandığınız bankaya dilekçe yazmanız ve sonucunu beklemeniz gerekmektedir. Sonucunuza evet yanıtı gelirse diğer banka ile konut kredinize ait sözleşmeyi yapabilir önceki anlaştığınız bankaya olan tüm borcunuz kapatılarak burada yeni faiz oranı ile daha az taksit öderken aynı zamanda da bir yıl gibi uzun bir vade ile ödemelerinize devam edebilirsiniz.

Refinansman Yapmak İstiyorsunuz Ancak Bankadan Ret Cevabı Gelirse Ne Yapılmalı?

Cevap ret olarak gelmişse ret cevabınızla birlikte tüketici mahkemelerine başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bakanlık onayı ile ortaya konulan bir uygulama olması nedeniyle sonuç lehinize sonuçlanacaktır. Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Yüksel Beyin’in basına yaptığı açıklamalar da tüketicinin korunacağı yönündedir.

Leave a Reply