Kredi Notu Nedir?

Bankacılıkta en sık kullanılan terimlerden birisi de kredi notudur. Herkesin bir şekilde duyduğu ancak detaylı olarak bilmediği bu terim, bankalardan kredi alabilmeyi etkileyen en temel faktörlerdendir. Bir bankadan aldığınız kredi kartı ya da kredi gibi ürünlerin belirli bir geri ödeme süresi bulunmaktadır. Kişilerin bu geri ödemeleri zamanında yapmaması ya da hiç bir şekilde ödememesi durumunda bankalar kişilerin kredi notunu düşürür. Yani alınan ürünlerin geri ödemesinde gösterdiğiniz performansa göre bankanın size verdiği puana kredi notu denilmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankaların verdiği kredi notu 0 ile 1900 puan arasında değişmektedir. Bu puanlar belirli risk gruplarına ayrılmıştır ve kişilerin hangi risk grubunda yer aldığı noktası özellikle kredi başvurularında çok önemlidir. Bir kişinin kredi notunun düşmesinin sebebi, borçların vadesinin aksatılmasından kaynaklanır. Elbette tek bir seferliğine mahsus olmak üzere 1-2 gün gibi bir gecikmede kredi notunuz düşmeyebilir. Ancak her ay düzenli bir şekilde krediler aksıyorsa, bankalar kredi notunuzu düşürme yoluna gidecektir. Bankaya 90 gün gibi bir süre boyunca hiç bir şekilde ödeme yapmayan kişiler için ise yasal takip sistemi başlar ve avukatlar devreye girer.

Bankalardan hiç bir şekilde kredi çekmemek ya da kredi kartı kullanmamak da, kredi notunun düşük olmasının sebebidir. Bankalarla hiç bir şekilde teması olmayan kişilerin kredi notu sıfır olarak görünmektedir. Bu kredi notu da, bankalar tarafından en riskli görülen gruptur. Yani kredi notunun düşük olmasının tek sebebi borçları aksatmak olmamaktadır.

Kredi Notu Tekrardan Yükselir mi?

Kredi notunun yükselebilmesi için kişilerin öncelikle ödeme düzeni oturtması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişi kolay kolay kredi çekemeyeceği için, bu durumu kredi kartı ile sağlayabilecektir. Yani bankadan bir kredi kartı alarak, tüm alışverişlerinizi bu kartla yapabilirsiniz. Kredi kartının borçlarını da düzenli bir şekilde ödedikten sonra belli bir zaman içerisinde kredi notunuz tekrardan yükselebilir.

Eğer sizlerin de kredi notu çok düşükse ödemelerinizi mümkün olduğunca gününde yapmaya özen gösterin. Yapacağınız erken ödemeler kredi notunuzu istediğiniz seviyeye gelmesine imkan sağlayacaktır.

Leave a Reply