Yurtdışına Para Gönderme Yolları

Sürekli yeni gelişmeler, çağın gereklerine göre yaşam tarzlarının gelişmesine neden olmaktadır. Bu durum biz insanların hayatlarını oldukça kolaylaştırmaktadır. Özellikle bankacılık ve para transferleri konusunda da son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Çeşitli nedenlerden dolayı yurtdışına para gönderme ihtiyaçları gün yüzüne çıkmaktadır. Yurtiçinden para transferleri birçok bankada ücretlidir.

Söz konusu yurtdışı olunca bu konudaki masraflar daha fazla olmaktadır. Bu nedenle yurtdışına para transferi konusunda birçok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler arasında en zahmetsiz ve kısa yoldan yapılan yöntemleri sizler için bir araya getirdik.

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri Nelerdir?

Herkes dilediği bankadan yurtdışına para gönderebilmektedir. Ancak bankalarda talepte bulunulan miktarı aracı kuruluşlar ile hedefteki bankaya göndermektedirler. Kısacası bankalar yurtdışına para gönderme konusunda müşteriler ile parayı gönderecek kuruluşlar arasında aracı konumdadırlar. Aracı oldukları içinde bankalar kanalı ile yapılan yurtdışına para transfer konusu bankaların kendi maliyetlerini eklemeleri nedeni ile pahalı olmaktadır. En bilinen yurtdışına para transferi şirketleri şunlardır; Moneygram, UPT, Paypal, Western Union, Bitcoin, Web Money, Transfer Wise gibi firmalar ile yurtdışına para gönderme işlemleri çok kolay ve rahattır. Son aylarda yaşanılan bazı gelişmeler sonucunda her ne kadar Paypal şuan için ülkemizde kullanılmasa da çok yakın bir sürede tekrar aktif olması bekleniliyor. Öte yandan en çok tercih edilen yöntemler arasında birçok banka ve kurumun anlaşmasının bulunduğu

Ülkemizde UPT sistemi PTT ve Aktifbank’ın ortaklaşa yürüttükleri bir sistemdir. Bu sistem ile yurtdışına para transferi yapmak mümkün olmaktadır. Aktifbank’tan yurtdışına para transferi yapmak için bu bankada bir hesabın olması gerekmektedir. PTT kanalı ile de UPT sistemi aracılığı ile yurtdışına para transferi yapmak oldukça kolay bir durumdur. Yurtdışına en kolay ve ucuz bir yolla para göndermek için genellikle UPT sistemi tercih edilmektedir. Diğer firmaların yurtdışına para gönderme ücretleri biraz daha masraflı olmaktadır. Özellikle bu firmaları bilmeyen ve yurtdışına para göndermek isteyen kişiler genellikle bankalar aracılığı ile para transferlerini yapmaktadırlar. Bu durumda bankaların aracı kuruluşları olmalarından dolayı daha fazla masraf yapmaktadırlar.

Leave a Reply