Banka Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır? Yapılandırma Çeşitleri Nelerdir?

Bankalardan çekilen kredi borçlarını yapılandırma işlemi her zaman tercih edilen bir durumdur. Bu bazen zorunluluk nedeniyle bazen de isteğe bağlı olarak gerçekleşmektedir. Peki kredi borcu nasıl yapılandırılır? Kredi borcu yapılandırmasına neden ihtiyaç duyarız? Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Ödeme Zorluğu Nedeniyle Kredi Borcu Yapılandırması

Bireyler kendi ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan kredi talep edip ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu krediler çekilen miktara göre kısa veya uzun vadeli olmakla birlikte genelde aylık ödeme gücümüze göre oluşturulmaktadır. Fakat her ne kadar o anki şartlarımıza uygun vade ve faiz oranlarıyla kredi çeksek de ilerleyen yıllarda ekonomik gücümüz azalabilir. Bu nedenle kredi borcu ödemelerinde sorunlar yaşayabiliriz. Bu durumdaki bireyler, ödeme zorluğu nedeniyle kredi borcu yapılandırması için bankalara başvuru yapabilmektedir. Ödeme güçlüğü nedeniyle kredi borcu yapılandırması genelde borcunun ve taksitlerinin yüksek kısmı ödenmemiş olan bireyler için mantıklı bir tercihtir. Fakat eğer birkaç aylık bir taksit aksaması nedeniyle sorun yaşıyorsanız ve ilerleyen aylarda tekrar düzenli ödeme yapabilecek durumda iseniz bu biriken borçlarınızı; eş, dost, akraba gibi yakın çevrenizden temin ederek ödemeniz daha doğru bir yöntem olacaktır. Eğer ki banka aracılığıyla bu borçlarınızı yapılandırmak isterseniz ek bir faiz yüküyle daha karşılaşırsınız. Kısa süreli ödeme sıkıntılarınızı bankaya gitmeden yukarıda belirttiğimiz şekilde halletmeniz halinde kredi notunuz da en az şekilde etkilenecektir.

 

Kredi Faizlerinin Düşmesi Nedeniyle Kredi Borcu Yapılandırması

Bilindiği üzere kredi faizleri, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Piyasalarda para bolluğu yaşandığı dönemlerde kredi faizleri düşük seyrederken enflasyonun yükseldiği dönemlerde faizler hızlı bir şekilde yükselmektedir. Banka kredisi aldığınız dönemde kredi faizleri yüksekse doğal olarak ödeyeceğiniz faiz miktarı da fazla olacaktır. Eğer ki siz de faizlerin yüksek olduğu bir dönemde hem kredi tutarı açısından hem de vade bakımından yüksek bir kredi çektiyseniz, faizlerin düşmesiyle birlikte kredi borcunuzu yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Fakat birçok banka, faizlerin düşmesiyle birlikte kredi borcu yapılandırması başvurusu yapmak isteyen kişilerin talebini reddetmektedir. Özellikle konut kredisi yapılandırması ciddi anlamda kazanç sağlamasına rağmen bankalar bu tarz yapılandırmalara yanaşmamaktadır.

 

Kredi Borcu Yapılandırmasının Avantajları Nelerdir?

Kredi borcu yapılandırmasının avantajları sıralandığında en önemlisi; kredi borcunun daha ödenebilir bir hale gelmesidir. Bilhassa konut kredileri açısından ise kredi borcu yapılandırması yapmak, ciddi anlamda faiz yükünden kurtulmayı sağlar. Yani maddi açıdan önemli bir avantaj içerir. Kredi borcu yapılandırması avantajları arasında son olarak kredi notunu söyleyebiliriz. Nitekim ödemelerinde zorluk çektiğimiz, taksit ödemelerinde aksama olan kredi borcumuzu yapılandırırsak kredi notumuzun düşmesini engelleriz.

Related posts

Leave a Comment