Doğum Yardımına Başvurmadan Önce Bunları Okuyun!

Devlet tarafından birçok alanda sosyal yardım yapılmaktadır. Bunlardan birisi de doğum yardımı olup yeni bebeği olan ailelere destek olmak maksadıyla doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Fakat doğum yardımı ödemesi konusunda bazı bilgiler karıştırılmaktadır. Bu nedenle yanlış ya da eksik bilinen konuları en doğru ve anlaşılır şekilde anlatmak için bu yazıyı yayına aldık. Doğum yardımı nedir? Hangi kurum doğum yardımı ödemesi yapmaktadır? Doğum yardımı alma şartları 2020 itibariyle nelerdir, kimler doğum yardımı alabilir? Doğum yardımı başvurusu nereye yapılır ve nasıl yapılır? Doğum yardımı ne kadar 2020 yılında? Doğum yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Detaylar yazımızın devamında…

 

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı; yeni bebeği olan ailelere maddi destek olmak amacıyla devlet tarafından ödenen bir sosyal yardımdır. Doğum yardımı ödemesi çoğunlukla süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği ile sıkça karıştırılmaktadır. Fakat süt parası farklı bir ödeme olup ilerleyen günlerde süt parası hakkında bilgiler içeren yazımızı da yayınlayacağız. Doğum yardımı ödemesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu ödeme; birinci çocuk, ikinci çocuk ve üçüncü çocuk olmak üzere üç farklı tutar üzerinden yapılmaktadır. Bununla ilgili detayları aşağıda paylaştık.

 

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020 İtibariyle Nelerdir?

Doğum yardımı alma şartları nelerdir, kısa ve anlaşılır şekilde bahsedelim. Yukarıda da belirttiğimiz üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakanlığı tarafından gerekli şartları sağlayan kişilere doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Aile bakanlığı doğum yardımı şartları 2020 itibariyle şu şekildedir;

  • Doğumun, kanunun yürürlüğe girdiği 15/05/2015 tarihinden sonra olması. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı ödenmez.
  • Canlı doğum olarak gerçekleşmiş olması
  • Son olarak da anne veya babadan en az birinin Türk vatandaşı ya da mavi kartlı olması.

Görüldüğü üzere Aile bakanlığı doğum yardımı neredeyse herkesin faydalanabileceği şekilde çok az şartı bulunun bir sosyal yardımdır. Bu nedenle yeni bebeğiniz olduğunda ilk olarak yaşadığınız ildeki Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine gidip doğum yardımı ödemesi başvurunuzu yapın. Şunu da unutmayın, başvurudan önce kesinlikle bebeğinizin nüfus kaydını yapın.

 

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

Doğum yardımı başvurusu, resmi olarak ikamet ettiğiniz ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmalıdır. Peki doğum yardımı almak için başvuru dilekçesi gerekiyor mu? Doğum yardımı başvuru dilekçesini nereden alabiliriz? Eğer ki yeni bebeğiniz olduysa başvuru dilekçesi doldurmadan direkt Aile Bakanlığı il müdürlüklerine gidip yapmanız yeterlidir. Çünkü bu müdürlüklerde doğum yardımı başvuru dilekçesi size verilmektedir. Ya da sizin bilgilerinizi sorarak ilgili memurlar tarafından da doldurulabilmektedir. Yine de kendiniz dilekçe yazmak isterseniz ya da posta yoluyla başvuru yapmak isterseniz aşağıdaki linkte yer alan doğum yardım başvuru dilekçesini bilgisayardan indirip yazdırarak kendiniz doldurabilirsiniz. Ek olarak doğum yardımı başvurusu ne zaman yapılır şeklinde sorular da sorulmaktadır. Mevzuatta bu konuda bir sınırlama olmadığı için birkaç yıl önceki doğan bebeğiniz için bile henüz başvuru yapmadıysanız gidip başvuru yapabilirsiniz.

Doğum yardımı başvuru dilekçesi↓

(https://ailevecalisma.gov.tr/medias/12001/do%C4%9Fum-yard%C4%B1m%C4%B1.pdf)

 

Doğum Yardımı Ne Kadar 2020 İtibariyle?

Doğum yardımı ne kadar 2020 yılında hemen paylaşalım. Maalesef ki yasanın çıktığı 2015 yılından bu yana doğum yardımı ödemesinde artış yapılmadı. Yani 2020 doğum yardımı miktarları aşağıdaki şekilde verilmeye devam etmektedir.

Birinci çocuk parası için 300 TL

İkinci çocuk parası için 400 TL

Üçüncü çocuk parası için 600 TL ödeme yapılmaktadır

Ödemelerle ilgili şunu da bilmeniz gerekir. Bu ödemeler sadece bir defa verilmektedir. Ek olarak üçüncü çocuktan sonra doğan her çocuk için yine 600 tl ödeme yapılmaktadır.

 

Doğum Yardımı Anneye mi Babaya Mı Verilir?

Doğum yardımı anneye mi babaya mı verilir sorusu vatandaşlar tarafından sıkça soruluyor. Mevzuata göre Aile Bakanlığı doğum yardımı sadece anneye verilmektedir. Yani bu ödeme anne adına PTT hesabına gönderilmektedir. Anne vefat ise bu ödemeyi baba da alabilmektedir. Yine anne Türk vatandaşı değilse ve sadece Baba Türk vatandaşı ise bu durumda da babaya ödeme yapılır. Fakat boşanma vb. durumlarda yine hak sahibi olan tek kişi sadece annedir.

 

Doğum Yardımı Sorgulama 2020 İşlemleri

Doğum yardımı sorgulama 2020 yılında e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. E-devlet doğum yardımı sorgulama ekranına girdiğinizde, doğum yardımı başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. Doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama işlemini Aile Bakanlığı il müdürlüklerinden de yapabilirsiniz. Ek olarak doğum yardımı ödemeleri PTT’ye gönderildiği için T.C. kimlik no ile PTT doğum yardımı sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. E-devlet doğum yardımı sorgulama ekranlarında bazı uyarılar yer almaktadır. Bunların ne anlama geldiğini de açıklayalım;

 

Doğum yardımı başvuru aşamasında ne demek

E-devlet üzerinden doğum yardımı sorgulama işlemi yaptığınızda, doğum yardımı başvuru aşamasında uyarısı varsa; bu demektir ki işlemler başlatılmış ama henüz ödemeniz PTT’ye gönderilmemiş. Kısa zamanda ödemenizin PTT’ye gönderileceğinden emin olabilirsiniz.

 

Doğum yardımı ödeme aşamasında ne demek

Eğer ki e-devlet doğum yardımı sorgulama işleminde; “doğum yardımı ödeme aşamasında” yazıyorsa ödemeniz yapılmış demektir. Bu durumda en yakınınızdaki PTT’ye gidip tc kimlik numaranız ile ödemenizi alabilirsiniz.

Leave a Comment