Faiz Oranı Girerek Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Faiz oranı girerek kredi hesaplama işlemi, pratik olması ve istenilen sonucu çok kısa sürede vermesi nedeniyle en çok tercih edilen kredi hesaplama yöntemlerinden biridir. Faiz oranına göre kredi hesaplama işleminde, kredinin türü, miktarı ve vadesinin yanı sıra kredi maliyetini oluşturan temel faktör olan faiz oranını da kendimiz belirleyebiliyoruz. Bu sayede kredi veren bankalar üzerinden hangi faiz oranı karşılığında ne kadar geri ödeme yapacağımızı tespit edebiliyoruz. Peki faiz oranı girerek kredi hesaplama nasıl yapılır, faiz oranına göre kredi hesaplama işleminde nelere dikkat edilmesi gerekir, faiz oranıyla kredi hesaplama işleminin avantajları ve dezavantajları nelerdir, inceleyelim.

 

Faiz Oranı Girerek Kredi Hesaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Faiz oranı girerek kredi hesaplama yöntemi çok fazla kullanılsa da birden fazla yöntemle kredi hesaplaması yapılabilmektedir. Bunlar; kredi miktarına göre hesaplama, aylık taksit miktarına göre hesaplama şeklinde sıralanabilir. Faiz oranı girerek kredi hesaplama yönteminin sık kullanılma nedeni ise bankaların güncel kredi faiz oranlarını kullanarak hızlı bir şekilde aylık taksit ödeme tutarımızı ve toplam ödeyeceğimiz faiz miktarını görebilmemizdir. Peki faiz oranı girerek hesaplama işlemi nasıl yapılıyor? Bununla ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Faiz Oranı Girerek Kredi Hesaplamanın Avantajları

Faiz oranına göre kredi hesaplama işlemi, özellikle zaman tasarrufu açısından önemli avantaj sunmaktadır. Bu hesaplama yöntemiyle ilgili banka faiz oranını seçerek anında aylık taksit tutarını ve kredinin geri ödeme miktarını öğrenebilirsiniz. Yine faiz oranı ile kredi hesaplama yaptığınızda, hatalı bir sonuçla karşılaşma ihtimaliniz yoktur. Girdiğiniz faiz oranının net maliyetini güvenilir şekilde hesaplayabilirsiniz.

 

Faiz Oranı Girerek Kredi Hesaplamanın Dezavantajları

Faiz oranıyla kredi hesaplama işlemi kolay ve hızlı olduğu kadar bazı olumsuz durumları da içermektedir. Nitekim bankalara kredi başvurusu yaptığınızda sadece faiz maliyetiniz olmayıp bunun yanı sıra dosya masrafı, sigorta poliçesi vb. isimler adı altında farklı masraflarınız da olacaktır. Bu nedenle faiz oranı girerek kredi hesaplama yaptığınızda çıkan sonuç, bankadan çekeceğiniz kredinin maliyetiyle aynı olmayacaktır. Nitekim faiz oranı yüksek olan bir bankanın dosya, sigorta vb. masrafları diğer bankalara göre daha düşük olup daha avantajlı kredi imkanı sunabilir.

 

Faiz Oranı ile Kredi Hesaplama Programı

Faiz oranı girerek hesaplama yapabileceğiniz birçok program bulunmaktadır. Kredi hesaplama programları sayesinde, istediğiniz kredi türünde istediğiniz faiz oranını girerek kredi maliyet hesaplaması yapabileceksiniz. Kredi faiz hesaplama programımız yayına girene kadar https://kredi.hesaplama.net/ internet sitesi üzerinden hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment