Onaylanan Kredi Başvurusu İptali Nasıl Yapılır?

Bazen acil nakit ihtiyacı için kimi zaman da ev, araba gibi şeyler almak için bankalara kredi başvuru yapmaktayız. Kredi notu, gelir durumu gibi kriterler üzerinden değerlendirme yapan bankalar da uygun görmesi halinde, çeşitli evrak vb. işlemlerin tamamlanması sonrasında kredi talebinde bulunanların kredilerini onaylayıp hesaplarına aktarmaktadır. Peki çeşitli nedenlerle onaylanan kredimizi kullanmaktan vazgeçersek ne yapacağız? Onaylanan kredi iptali ya da kredi başvurusu iptali mümkün mü? Onaylanan kredi iptal olur mu? Kredi ve kredi başvurusu iptali nasıl yapılır? Detaylar yazımızda…

 

İnternetten, Telefondan, Şubeden Yapılan Kredi Başvurusu İptali

Kredi başvurusu iptali, kredi çekmenin zorlaştığı bu dönemde çok az rastlanan bir durumdur. Fakat yine de çeşitli sebeplerden yaptığımız kredi başvurusunu iptal etme gereği duyabiliyoruz. Peki bu gibi durumlarda kredi başvurusunun iptali nasıl yapılır? Öncelikle şunu belirtelim ki banka kredi başvurusu sadece ön onay sürecidir. Yani gerek internetten gerek sms yoluyla yapılan kredi başvurusunda, banka tarafından iletilen olumlu sonuç; kredinin ön onaydan geçtiğini ve kullanmak için şubeye gidilmesi gerektiğini ifade eder. Bu durumda kredi başvurusu olumlu sonuçlansa dahi onay işlemleri(evrak, imza süreci) devam etmediğinden kredi başvurusu iptaline gerek bulunmamaktadır. Fakat bankacılık sektöründeki teknolojik gelişmelerin eşliğinde kısalan kredi başvurusu ve onay süreci, kredi başvurusu iptali konusunda daha dikkatli davranmayı gerektirmektedir. Bazı bankaların kredi başvurusu ve onay süreci şubeye dahi gitmeden tamamlanmaktadır. Bilhassa maaş müşterisi olduğunuz banka üzerinden yaptığınız kredi başvurularında, krediniz anında onaylanıp herhangi evrak, imza vb. işlemlere gerek kalmadan banka hesabınıza aktarılabilmektedir. Bu riskler dikkate alındığında, kredi başvurusu iptaline ilişkin en net ve kesin bilgiye ulaşabilmek adına bankanın müşteri hizmetleri aranmalı ya da direkt şubelerden bilgi alınmalıdır.

 

Onaylanan Kredi İptal Olur Mu?

Onaylanan kredi iptali, kredi başvurusu iptaline göre daha çok karşılaşılan bir durumdur. Peki onaylanan kredi iptal olur mu? Eğer ki başvurduğunuz banka kredisi olumlu sonuçlanmış ve kredi tutarınız hesabınıza yatırılmışsa onaylanan kredi iptali için şubeye gitmeniz gerekmektedir. Her ne kadar bazı bankalarda müşteri hizmetleri yoluyla kredi iptal işlemleri başlatılabilse de şubeye gitmek en doğru yöntemdir. Bu sayede olası aksaklıkların önüne geçmiş olursunuz. Yine banka kredileri konusunda oluşturulan mevzauatta; “onaylanan kredi iptalini isteyen kişi, banka kredisi çekildikten sonra 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilir” ifadesi yer almaktadır. Eğer ki krediniz onaylandıysa ve hesabınıza aktarıldıysa 14 günlük iade süresi zaman aşımına uğramadan bankanızın şubesine gidip onaylanan kredinizi iptal ettirebilirsiniz.

 

Onaylanan Kredi İptalinde Sigorta Masrafı Kesilir Mi?

Onaylanan kredinin iptali için hangi işlemlerin yapılması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Peki onaylanan kredi iptal edildiğinde ödeyeceğimiz masraflar nelerdir? Onaylanan kredi iptal edildiğinde sigorta masrafı kesilir mi, kesilen sigorta iade edilir mi? Tüketici kredileri mevzuatı incelendiğinde herhangi bir cezai şart ödemeden onaylanan krediden vazgeçilebileceği belirtilmiştir. Fakat krediyi iade edene kadar ki geçen sürede, banka tarafından işletilen gecikme faizi ödenmek zorundadır. Bunun yanı sıra kredi çekerken kabul edilen hayat sigortası vb. masraflar iade edilmemektedir.

 

Kredi Başvurusu ya da Onaylanan Kredi İptali, Kredi Notunu Etkiler Mi?

Banka kredisi başvurusu yapan bireyler, kredisi başvurusu iptali ya da onaylanan kredi iptali kredi notunu etkiler mi sorusunu yöneltmektedir. Özellikle onaylanan kredi iptali kredi notunu düşürür mü sorularıyla sıkça karşılaşmaktayız. Aşağıda yer alan kredi notunu etkileyen faktörlere baktığımızda, kredi notunu etkileyen unsurların %9’luk kısmı “diğer nedenler” olarak görünmektedir. Yapılan kredi başvuruları ya da onaylanan kredi iptali de bu kapsamda değerlendirilip düşük oranda da olsa kredi notunu düşürebilir.

  • Kredi Ödeme Düzeni %35
  • Mevcut Kredi Borç Durumu %35
  • Yeni Alınan Kredi %11
  • Kredi Kullanma Yoğunluğu %10
  • Diğer Faktörler %9

Related posts

Leave a Comment