Ücretli ve Sözleşmeli Öğretmene Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Banka kredisi kullanımında temel amaç, toplu para ihtiyacıdır. Bir ev ya da araba almak için gerekli olan toplu nakit paraya sahip olmayabilirsiniz ama bunlara orta veya uzun vadede sahip olabilecek maddi gücünüz olabilir. Bu gibi durumlarda da banka kredisi çekme yoluna gidilir ve toplu olarak elde edilen parayı taksitler halinde öderiz. Fakat kredi veren bankalar, belirli kriterleri dikkate alarak kredi başvurularını inceler. Bu kapsamda ücretli ya da sözleşmeli öğretmen kredi çekebilir mi? Sözleşmeli öğretmene kredi veren bankalar var mı, hangi bankalar kolay kredi verebilir, düşük faizli kredi veren bankalar nelerdir, inceleyelim.

 

Ücretli-Sözleşmeli Öğretmen Kredi Çekebilir Mi, Sözleşmeli Öğretmene Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Son birkaç yıldır Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen alımları incelendiğinde, sözleşmeli veya ücretli öğretmen atamalarının giderek arttığını görmekteyiz. Haliyle bu kapsamda öğretmen olarak işe başlayanlar; sözleşmeli öğretmen kredi çekebilir mi, öğretmene kredi veren bankalar var mı sorularını araştırmaktadır. Sözleşmeli ya da ücretli öğretmenlerin sigorta statüsüne baktığımızda normal sigortalı çalışanlar gibi 4a(SGK) kapsamında olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bankalar, bu kapsamdaki öğretmenlerin kredi taleplerini, 4a sigorta çalışanı kapsamında değerlendirmektedir. Bankaların büyük kısmı da en az 6 aylık sigorta kaydı aradığı için sözleşmeli öğretmen kredi çekebilir mi sorusuna; en az 6 aydır sözleşmeli ya da ücretli öğretmenlik yapan kişiler, bütün bankalara kredi başvurusunda bulunabilir diyebiliriz. Fakat bazı bankalar sözleşmeli/ücretli öğretmenlerin kredi başvurusunu olumsuz sonuçlandırabileceği gibi başvuruyu onaylayanlar da yüksek tutarda kredi kullandırmayabilir. Bu nedenle bahse konu öğretmenlerin maaş aldıkları bankadan kredi başvurusu yapması, kredi sonucunun olumlu çıkmasını daha kolay hale getirir. Ek olarak her ne kadar sözleşmeli öğretmen olunsa da kamu kurumunda çalışıldığı için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarından çok daha kolay kredi çekilebilir.

 

Kolay Kredi Veren Bankalar da Mevcut?

Kolay kredi veren bankalar, özellikle kredi notu düşük olanlar tarafından tercih edilmektedir. Fakat bankaların kredi politikası, ülkenin o an ki finansal gelişmelerine bağlı olarak değişmektedir. Kolay kredi veren bankalar genel itibariyle; sektörde diğer bankalara göre daha genç oluşumlu ve müşteri sayısı daha az olan bankalardır. Bunlara örnek olarak; Burgan Bank, Aktif Bank, Fibabanka gibi bankaları örnek gösterebiliriz. Bu bankalar, müşteri portföyünü genişletmek adına kredi kullandırma politikalarını daha gevşek tutabilmektedir. Haliyle bu bankalardan kredi çekmek daha kolay olabilmektedir. Bahse konu kolay kredi veren bankaların en büyük dezavantajı ise katlandığı riski faize dönüştürmesidir. Yani kredi kullanımı daha kolaydır ama kredi faizleri çok daha yüksektir. Peki düşük faizli kredi veren bankalar hangileridir?

 

Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İçinde bulunduğumuz ekonomik darboğaz ve virüs salgını kaynaklı geçim sıkıntıları nedeniyle, düşük faizli kredi veren bankalar daha çok araştırılmaya başlandı. Peki hangi bankalar düşük faizli kredi imkanı sunuyor? Bu konuda kuşkusuz ki ilk dört sırayı aşağıdaki bankalar almaktadır;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • İş Bankası

Görüldüğü üzere devlet bankaları, düşük faizli kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yine İş Bankası da özel bankalar arasında en uygun kredi imkanı sunanlar arasında ilk sıralardadır. Bunlara ilaveten bazı bankalar, yüksek kredi notu olanlara kişiye özel faiz oranlı kredi kampanyaları yapmaktadır. Bu bankalar genelde İNG Bank ve TEB olarak karşımıza çıkar.

Related posts

Leave a Comment