Zorunlu BES Nasıl İptal Edilir, İptal Edilirse Ne Olur?

BES kelimesinin açılımı zorunlu bireysel emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sizlere aktif çalışma döneminizdeki hayat standartlarınızı emeklilikte de devam ettirmeniz için bugünden düzenli birikim yapma imkânı sağlayan ve devlet katkısıyla desteklenen bir tasarruf ve yatırım sistemi olarak bilinir.

Zorunlu BES sisteminin temel amaçları çalışanların emekliliklerinde rahat edebilmesi için her ay mevcut maaşından bir miktar para kesilmesidir. Bu sayede kazançlarının bir kısmını otomatik BES için ayırarak emekliliklerinde refah seviyelerini yükseltebilme fırsatları vardır. Diğer yandan BES’in uzun vadeli bir finans kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz.

Maaş geliri ne kadar olursa olsun, çalışanın prim esas kazancı üzerinden %3’lük bir kesinti yapılarak sisteme aktarılıyor. Ancak çalışan talep ettiği takdirde bu oran arttırılabiliyor. Sisteme her ay aktarılan primlere ek olarak da Devlet çalışanlara %25 oranında katkı sağlayarak, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL tutarında bir teşvik sağladığı bilinir.

 

Kimler BES Uygulamasına Dahildir?

Otomatik katılım sistemi ile çalışanların maaşlarından gelecekleri için belirli miktarlarda kesinti yapılmaktadır. Çalışanların bu sisteme katılımı her geçen gün daha da artış göstermektedir. Zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılımcı olmak için taşımanız gereken şartlar aşağıdaki şekildedir.

  • C. vatandaşı olunması
  • 45 yaşının doldurulmamış olunması
  • Kamu sektörü veya özel sektör çalışanı olunmasıdır

 

Zorunlu BES Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali sadece çalışanın talebi durumunda gerçekleşebilir. Bunun nedeni Devlet tarafından işverenlerin çalışanlarına yaptırılması zorunlu tutulmasıdır. Fakat çalışanların bu sisteme bağlı kalması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyen çalışanlar BES iptali yapabilmektedir.

BES iptali için, BES planına dahil edilen çalışanlar sisteme dahil edildikleri tarihten itibaren 2 ay içerisinde zorunlu BES iptali için başvuruda bulunabilirler. Vaz geçme talebi sigorta şirketine dilekçe yoluyla, telefon yoluyla veya resmi internet siteleri üzerinden form doldurarak yapabilirler.

 

BES İptal Edilirse Ne Olur?

  • BES diğer çok bilinen adıyla Bireysel Emeklilik Sistemi uzun vadede yatırım yapmayı amaçlar. Fakat tüketiciler bazı nedenlerden dolayı sistemde kalma sürelerini tamamlamak istemeyebilirler. Sistemden ayrılmak her zaman elbette ki mümkündür. Burada bilinmesi gereken en önemli husus sistemden ayrılmak istenildiğinde birikimin bu ayrılmadan nasıl etkileneceğini bilmektir.
  • Kesintiler sistemde kalma süresine göre farklılık göstermektedir. Sistemin amacı uzun süreli yatırımı amaçladığı için 10 yılın altında iptali başarılı olduğunda kesinti oranları yüksektir.
    BES sözleşmesi imzalandıktan sonra kesintisiz olarak ayrılma yalnızca sözleşme yapıldığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde yapılabilir.
  • Tüketicinin sözleşme yürürlüğe girmeden evvel cayma hakkı tabi ki bulunur. Cayma hakkını kullanan tüketicinin ödemiş olduğu giriş aidatı hiçbir kesintiye uğramadan en fazla 10 iş gününde tüketiciye ödenir. Fakat bireysel emeklilik şirketi, sözleşmede belirtmek şartı ile cayma durumunda belirli oranda kesinti yapabilmektedirler. Bu kesinti tüketicinin sisteme girdiği dönemde ki masraf tutarının üzerinde olmaz.

Related posts

Leave a Comment